Metrologie - slovník pojmů
V tomto e-shopu se můete setkat s různými odbornými výrazy, proto jsme pro Vás připravili jednoduché vysvětlivky, kde je uveden popis a objasnění jednotlivých pojmů.
ZÁKLADNÍ ROZDĚLENÍ MĚŘIDEL:
Stanovené měřidlo je měřidlo, které Ministerstvo průmyslu a obchodu stanoví vyhlákou k povinnému ověřování s ohledem na jejich význam:- v závazkových vztazích, například při prodeji, nájmu nebo darování věci, při poskytování slueb nebo při určení výe náhrady kody, popřípadě jiné majetkové újmy
- pro stanovení sankcí, poplatků, tarifů a daní
- pro ochranu zdraví
- pro ochranu ivotního prostředí
- pro bezpečnost při práci
- při ochraně jiných veřejných zájmů chráněných zvlátními právními předpisy
V takových případech musí být měřidla vdy stanovená s platným ověřením (cejchováním).
OVĚŘENÍ
Ověřením měřidla se potvrzuje, e měřidlo má poadované metrologické vlastnosti a e odpovídá ustanovením právních předpisů, technických norem i dalích technických předpisů. Postup při ověřování stanovených měřidel stanoví ministerstvo vyhlákou. Ověření se deklaruje opatřením stanoveného měřidla úřední značkou, popřípadě vystavením tzv. "Potvrzení o ověření". Doba platnosti ověření je stanovena zákonem, u vah to jsou zpravidla 2 kalendářní roky, počínaje rokem následovným.
Příklad: Bude-li váha ověřena v průběhu roku 2010, platnost ověření končí 31. 12. 2012.
Technologické měřidlo je měřidlo, které nepodléhá ověřování a nelze je tedy pouít ve spojení s body, vyjmenovaných pro stanovená měřidla.
Na technologických měřidlech lze provést kalibraci s vystavením kalibračního listu.
KALIBRACE
Základním prostředkem při zajiování návaznosti měření je kalibrace měřidel. Tato kalibrace zahrnuje určení metrologických charakteristik přístroje. To se provádí pomocí přímého srovnání s etalony. Vystavuje se kalibrační list a měřidlo se označí títkem s návazností na kalibrační list. Na základě těchto informací můe uivatel určit, zda je přístroj vhodný pro danou aplikaci. Dobu platnosti kalibrace si určuje subjekt, (není stanovena zákonem).
Tři důvody, proč je třeba váhy kalibrovat:
- Zajistit, aby údaje uváděné váhami byly konzistentní s jiným měřením.
- Stanovit správnost údajů uváděných váhami.
- Zjistit spolehlivost vah, tj. zda je mono se na něj spolehnout.
DALÍ DŮLEITÉ POJMY:
DÍLEK
Hodnota, po které váha zobrazuje naměřenou hmotnost - (přesnost, dělení).
Příklad: Dílek 1 g - váha zobrazuje s přesností 1 g
U stanovených vah s rozdílným zobrazovaným a ověřitelným dílkem jsou uvedeny takto: Dílek skutečný (d) a Dílek ověřitelný (e).
Příklad: Dílek skutečný (d) 0,01 g, Dílek ověřitelný 0,1 g - váha zobrazuje s přesností 0,01 g, ale ověření váhy lze provést na přesnost 0,1 g.
Dále se můete setkat s více hodnotami uvedenými u váivosti a dílku.
Příklad: Váivost 6/15 kg a Dílek 2/5 g - váha je vybavena více rozsahy váení, přičem první rozsah váení je do 6 kg s přesností na 2 g a druhý rozsah váení je od 6 do 15 kg
s přesností 5 g.
GLP
Good Laboratory Practice = Zásady správné laboratorní praxe. Řídí se jimi zejména tvorba a archivace pracovních protokolů. Nejsnazí cestou k získání protokolu o váení je připojení tiskárny na datové rozhraní váhy.
KALIBRACE EXTERNÍ
Kalibrace váhy, při které je zapotřebí v kalibračním reimu poloit na váhu etalonové závaí nominální hodnoty.
KALIBRACE INTERNÍ
Kalibrace váhy vestavěným závaím, kdy není zapotřebí při kalibraci zatěovat váhu etalonovým závaím. Pouívá se u laboratorních a analytických vah, kde můe být kalibrace automatická, v závislosti na okolní teplotě, nebo na intervalu mezi kalibracemi.
LINEARITA
Největí odchylka hmotnosti zobrazené na displeji a skutečné hmotnosti závaí na váze, v celém rozsahu váivosti.
KALIBRACE EXTERNÍ
Kalibrace váhy, při které je zapotřebí v kalibračním reimu poloit na váhu etalonové závaí nominální hodnoty.
KRYTÍ
Krytí je konstrukční opatření, které je součástí el. předmětu. Poskytuje ochranu před dotykem s ivými a pohybujícími se částmi a dosahuje se jím ochrana před pokozením vniknutím cizích předmětů, prachu, vody, plynů a pod.Předpisem, který v současnosti specifikuje stupně krytí el. zařízení je ČSN EN 60 529
Čím vyí číslo, tím méně nečistot můe proniknout do přístroje z vnějího prostředí.
Příklad: IP 54 znamená odolnost proti prachu, IP 67 znamená vodotěsnost při ponoření.
LCD DISPLEJ
(Liquid crystal display) Displej z tekutých krystalů, větinou edé pozadí s černými číslicemi (pouíván u hodinek, kalkulátorů), můe být vybaven podsvícením, při kterém je displej dobře čitelný i za sníené viditelnosti.
LED DISPLEJ
Svítivý displej (větinou zelený nebo červený), dobře čitelný i na větí vzdálenosti.
PODVĚSNÉ VÁENÍ
Funkce laboratorních a analytických vah, která umoňuje po zavěení závěsu zespod váhy, váit břemena větích rozměrů, nebo např. magnetická, která nelze váit na misce vah.
REFERENČNÍ HMOTNOST
Hmotnost jednoho kusu při funkci počítání kusů. Získává se zpravidla zváením cca 10 kusů a zadáním tohoto počtu do váhy, která následně vypočítá průměrnou hmotnost jednoho kusu. Čím větí je počet kusů, tím vyí je zpravidla přesnost stanovené referenční hmotnosti i následného počítání kusů.
VÁIVOST
Maximální hodnota hmotnosti, která lze na váze zváit.
Příklad: Váivost 200 kg - na váze lze zváit maximálně 200 kg.